Potřebujete poradit jakou vhodnou krbovou vložku nebo kamna vybrat pro vytápění vašeho domu? Tápete jaký průměr a výšku komínu zvolit pro optimální tah? Nevíte si rady s výběrem nebo jen hledáte tip na kvalitní krbovou obestavbukrbová kamnakrbovou vložku nebo komín pro bezpečný odvod spalin? Chcete začít čerpat výhody a nakupovat levněji? Staňte se naším zákazníkem a dostávejte slevy za každý další nákup.

Dotazy ke konkrétnímu produktu v e-shopu levnykrb.cz, využijte prosím kontaktní formulář v záložce "Zeptejte se" v detailu každého produktu! Urychlíte tím vyřízení vašeho dotazu.

 

Nejčastější dotazy

 

Deflektor - je vlastně deska vyrobená z nerezu, vermikulitu nebo litiny, která je uložena v horní části topeniště. Tato deska zabraňuje spalinám dostat se přímo do kouřovodu a tím zabraňuje úniku tepelné energie do komínu. Deflektor zvyšuje účinnost a zajištuje tak maximální předání tepelné energie do pláště krbové vložky nebo kamen.

Komínová klapka - je zařízení, kterým mechanicky plynule regulujete odtah spalin do komínu. Někteří výrobci dodávají krbovou klapku jako součást krbové vložky nebo kamen. Komínovou klapku můžete také dodatečně namontovat do potrubí kouřovodu. Komínová klapka šetří náklady na vytápění.

Systém „čisté sklo“ - nebo také oplach skla zabraňuje usazování dehtu na skle krbů a krbových kamen. Oplach skla je u levnějších vložek a kamen konstrukčně řešen mezerou nebo kanálkem nad dvířky, kterými přiváděn vzduch. Tento vzduch padá po skle a tím zabraňuje jeho špinění. U dražších vložek je oplach skla řešen několika kanálky a vzduch je předehříván, účinnost tohoto oplachu je takřka dokonalý a sklo zůstává dlouho čisté.

Izolační desky - rozdělujeme na stavebně konstrukční a izolační. Stavebně konstrukční izolační deska slouží nejen jako tepelný izolant, ale i jako konstrukční prvek. Z těchto desek pomocí lepidla a šroubů smontujeme celý korpus krbu, na který se nanese kamnářský tmel perlinka a jakákoli omítka, kamený nebo keramický obklad. Sestavení krbu z těchto desek zvládne každý kutil. Další deskou používanou při stavbách krbů, je deska z minerální vaty potažená hliníkovou fólií. Tyto desky se lepí na již hotovou konstrukci, která je z běžných materiálu jako cihly, sádrokarton atd. Hliníková vrstva zaručuje dokonalý odraz tepla a čistotu celé horkovzdušné komory krbu.

Rozvod horkého vzduchu - je nejlevnější variantou vytápění vašeho obydlí. Horký vzduch je rozváděn pomocí izolovaného potrubí do všech místností, které potřebujete vytápět. Náklady na potrubí a další prvky rozvodu horkého vzduchu jsou v řádech tisíců. Náklady na teplovodní vytápění jsou mnohonásobně vyšší. Montáž rozvodů vzduchu je pomocí hadic automatického ventilátoru velice jednoduchá a rychlá. Ventilátor stačí napojit na 230 V. Teplotní čidlo ventilátoru samočinně sepne, když se v krbu topí a spustí odsávání vzduchu ze sopouchu krbu a vhání ohřátý vzduch do místností, které chcete vytápět. Celý systém lze regulovat mechanicky pomocí klapek nebo elektronicky regulátorem otáček.

Generátor komínového tahu - nebo také zesilovač tahu je zařízení, kterým docílíte zvýšení tahu vašeho komínu. Generátor můžete použít všude tam, kde je malá účinná výška komínu a jeho tah nesplňuje požadovanou hodnotu, kterou uvádí výrobce krbů nebo kamen. Generátor můžete použít i v případech, kdy dochází k výronu kouře při otevření krbových dvířek. Generátor tahu v podstatě funguje jako vysavač kouře z komínu, který lze plynule regulovat a zapínat pomocí elektronického regulátoru otáček.

Sekundární spalování - je přivedení dodatečného vzduchu do prostoru nad rošt topeniště. Takto přivedený vzduch se smísí s plyny, které vznikají při hoření a umožní vzplanutí a dohoření těchto plynů. Hořením plynu vzniká další teplo, které by jinak bez sekundárního vzduchu vůbec nevzniklo. Sekundární vzduch výrazně ovlivňuje účinnost vložky a celý proces spalování. Moderní vložky s předehřátým sekundárním vzduchem dosahují účinnosti kolem 90 %. Vložky vybavené systémem sekundárního vzduchu patří mezi energeticky a ekonomicky velice výhodné, šetří palivo a předání tepla je téměř dokonalé.

Vhodné palivo - palivem pro veškeré krbové vložky a kamna je tvrdé a proschlé dřevo nebo lisované dřevěné brikety. Dřevo by mělo být proschlé alespoň dvě sezóny. Takto vysušené dřevo bude dobře hořet a vydá maximum tepla. Suché dřevo krásně praská a požitek z ohně je úchvatný. Další alternativou jsou dřevěné brikety. Mají perfektní výhřevnost, ale kouzlo plamenů je mizivé. V krbových vložkách bude hořet i méně kvalitní měkké dřevo z jehličnatých, ovocných a okrasných stromů. Počítejte však s tím, že toto dřevo nemá tu správnou výhřevnost a hořením bude vznikat více dehtu, který se usazuje nejen na skle krbu, ale i v kouřovodu a spalinové cestě.